A Pécsi Tudományegyetem (továbbiakban PTE) a fenntartó Universitas Quinqueecclesiensis Alapítvány (továbbiakban UQA) támogatásával és a Kutatás Fejlesztési Alap kiterjesztésével pályázatot hirdet a PTE-UQA Kiegészítő Doktori Hallgatói Ösztöndíj elnyerésére két kategóriában.
A pályázat célja
A pályázat célja az állami ösztöndíjas képzésben részt vevő PhD-hallgatók tudományos tevékenységének támogatása.
A kiírás azokat a hallgatókat célozza, akik doktori tanulmányokat folytatnak a PTE-n, és arra törekszenek, hogy kiválóságot érjenek el kutatási területükön. Az ösztöndíjprogram célja a doktori képzésben részt vevő hallgatóink támogatása és ösztönzése annak érdekében, hogy sikeresen elvégezhessék kutatási programjukat, fejlődjenek szakmailag és hozzájáruljanak a tudományos és technológiai előrehaladáshoz. Kiemelt szempont a kutatói munka nemzetközi publikációban történő megjelenítése és ezzel a PTE nemzetközi láthatóságának erősítése. Az ösztöndíj kiírás 2 kategóriában történik, amelyekre a kiírásban megfogalmazott megfelelőség esetén egyidejűleg is nyújtható be pályázat.
„A” kategória
Az ösztöndíjra azok az aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező doktorandusz hallgatók nyújthatnak be pályázatot, akik
a PTE államilag finanszírozott PhD képzésében vesznek részt, és nem részesülnek EKÖP Kooperatív Doktori Program Doktori Hallgatói Ösztöndíjban,
a képzési tervüknek megfelelő előrehaladást mutatnak fel,
ambícióikat, eredményeiket és projektjeiket megfelelően dokumentálják,
a kutatási tervüknek megfelelő tudományos kutatói tevékenységet folytatnak,
a képzési terv szerinti előrehaladást, valamint a kutatói tevékenység megfelelőségét a témavezető a pályázat benyújtásakor igazolja.
További pályázati feltételek:
beiratkozás / bejelentkezés, a tanulmányok megkezdése,
kutatási, konferencia részvételi és publikációs terv a 2024/2025-ös tanévre,
komplex vizsga teljesítése (amennyiben teljesített),
témavezetői nyilatkozat a kutatómunka megkezdéséről, előrehaladásáról és eredményeiről, valamint a publikációs tevékenység és a dolgozat összeállításának előrehaladásáról (a képzést legkésőbb 2023/2024-ben megkezdett hallgató esetén, amelyet a témavezető a pályázat benyújtásakor igazol)
előző tanévben elnyert pályázat (folytatólagos pályázat) esetén témavezetői nyilatkozat arról, hogy a pályázó az előző tanévben elnyert pályázatban vállalt kötelezettséget teljesítette (előző pontban megadott nyilatkozattal együtt megtehető.
Az ösztöndíj havi összege:
A PhD képzés képzési és kutatási szakaszában havi 60.000,- Ft.
A PhD képzés kutatási és disszertációs szakaszában a PhD tanulmányok megkezdésétől számított maximum 8 aktív szemeszterrel bezárólag havi 100.000,- Ft.
Az „A” kategóriában valamennyi pályázó elnyerheti az ösztöndíjat, aki megfelel a pályázati feltételeknek. A pályázatok elbírálásáról az Egyetemi Doktori Tanács, ill. az általa felállított szakmai bizottság dönt.
„B” kategória
A pályázat azokat a PhD hallgatókat célozza, akik a PTE nemzetközi láthatóságát javító minőségi publikációs tevékenységet folytatnak, tevékenységükben tudományterületi kiválóságot valósítanak meg. Az ösztöndíjat csak a legkiemelkedőbb eredményességgel rendelkező, legfeljebb évi 21 pályázó nyerheti el.
Doktori Iskolánként tanévente egy (összesen 21 fő), a legmagasabb szintre rangsorolt pályázó nyer ösztöndíjat.
A pályázatok rangsorolását a PTE Doktori Iskolái végzik. A rangsorolás elsődleges szempontja a pályázó publikációs tevékenységének megítélése. Ennek alapjául a WoS Scopus Q besorolása alapján kalkulált súlyozott publikációs mutató szolgál. Ebben a Q2 folyóiratokban megjelent közlemények 0,5 súllyal, QI folyóiratban megjelent közlemények 1 súllyal, a Dl folyóiratban megjelentek 2 súllyal, a Web of Science TOPI idézett cikkek 5 súllyal szerepelnek (0,5*Q2 + QI + 2*D1 + 5* TOP 10% közlemények száma).
Az ösztöndíjra azok az aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező doktorandusz hallgatók nyújthatnak be pályázatot, akik
a PTE államilag finanszírozott PhD képzésében vesznek részt, és nem részesülnek EKÖP Kooperatív Doktori Program Doktori Hallgatói Ösztöndíjban (EKÖP-KDP),
nem rendelkeznek heti 20 órát meghaladó munkaviszonyból származó rendszeres jövedelemmel (kivéve a saját jogon korábban elnyert ÚNKP/EKÖP és László János Doktorandusz ösztöndíj). A heti 20 órát meghaladó munkaviszonnyal rendelkező hallgató külön kérelme alapján a Doktori Iskola mérlegeli az ösztöndíj odaítélését.
Az ösztöndíj havi összege 100.000,- Ft.
Mindkét kategóriára vonatkozó rendelkezések:
A pályázatok benyújtási határideje: 2024. október 25.
A pályázatok benyújtása a NEPTUN tanulmányi rendszerben elektronikusan történik.
régi hallgatói web: Ügyntézés/Kérvények menüpontban Leadható kérvények tabfül
új hallgatói web: Menü/Ügyintézés/Kérvények menüben "Kérvény kitöltés"
Mellékleteként csatolni kell a pályázati kiírásban megadott mellékleteket (témavezetői nyilatkozat a kutatási előrehaladásról, valamint folytatólagos pályázat esetén az előző évi vállalás teljesítéséről, kutatási, konferencia részvételi és publikációs terv a 2024/2025-ös tanévre, munkaviszony igazolás, amennyiben releváns).
A hallgató köteles a hallgatói jogviszonyával kapcsolatos változásokról (30 napon belül) az adott Doktori Iskolát, valamint egyidejűleg az OIG Doktori Irodát értesíteni.
Amennyiben adott pályázó hallgatói jogviszonya bármely okból a félév megkezdése után megszűnik, passzív lesz, az adott félévi ösztöndíjakra való jogosultságát elveszti.
A hallgató a félév megkezdése utáni passziválás, jogviszony megszüntetés esetén köteles a részére a félév során már kifizetett ösztöndíjakat az Egyetem részére visszafizetni.
A pályázatokról az Egyetemi Doktori Tanács által felállított, doktorandusz taggal rendelkező szakmai bizottság dönt.
A pályázat eredményéről a hallgató a Neptunban rögzített e-mail címén kap értesítést legkésőbb a pályázat elbírálását követő 30 napig.
Az ösztöndíj kifizetése a Pécsi Tudományegyetem Térítési és Juttatási Szabályzatának (PTE SZMSZ 6. számú melléklet, továbbiakban: TJSZ) 41. § (2) bekezdése alapján évi 12 hónapban történik. A kifizetés feltétele az aktív hallgatói jogviszony. Az ösztöndíj fedezetének 50%-át az UQA, 50%-át a PTE biztosítja.
A pályázati eljárás során hiánypótlásra nincs lehetőség.
A nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény 57. § (3) bekezdése alapján a hallgató a felsőoktatási intézmény döntése ellen - a közléstől, ennek hiányában a tudomására jutásától számított tizenöt napon belül jogorvoslattal élhet. A jogorvoslati kérelem tárgyában a Tanulmányi és Vizsgaszabályzat (Pécsi Tudományegyetem Szervezeti és Működési Szabályzat 5. számú melléklet, továbbiakban: TVSZ) 12. § (3) bekezdésében foglalt rendelkezés alapján a Pécsi Tudományegyetem által létrehozott Másodfokú Tanulmányi Bizottság jár el. A jogorvoslati kérelmet a Másodfokú Tanulmányi Bizottsághoz címezve az elsőfokú döntést hozó szervnél kell benyújtani, az eset elbírálásához szükséges dokumentumok csatolásával.
További információk és elérhetőség:
Hoffmann Nikolett, Doktori és Akkreditációs Iroda vezető doktoriosztondij@pte.hu
A pályázati kiírás az alábbi oldalon érhető el: https://pte.hu/hu/doktoripalyazatok
Pécsi Tudományegyetem | Kancellária | Informatikai és Innovációs Igazgatóság | Portál csoport - 2020.